
Argumentēta eseja. JEHOVAS LIECINIEKI. Vai tiešām vienīgais kanāls ar Dievu?
Vārds: anonīms Gadi: - Izglītība: vidusskolas Ģimenes stāvoklis: neprecējusies Piederība organizācijā: fiziski iekšā, ar prātu un sirdi ārā Pozīcija organizācijā: aktīva Jehovas Lieciniece, pastāvīgs palīgpionieris 2 gadus un 1 nepilns gads pilna laika pioniere
Izmantotie jēdzieni –
Jehovas liecinieki (JL) – 19. gs. beigās dibināta organizācija. Tic, ka Dieva vārds ir Jehova un viņa dēls ir Jēzus Kristus. JL ir divas nākotnes cerības – dzīvot debesīs vai uz zemes. Atsakās no asins pārliešanas pat dzīvības vai nāves jautājumā. Šobrīd ir ļauts izmantot sīkākas asins daļas – frakcijas. Ja esi kristījies un vēlies iet prom vai esi pārkāpis kādu JL izdotu likumu – tevi izslēdz. Vēsture – vairāku armagedona pareģojmu nepiepildīšanās, piemēram, 1914.,1925. un 1975. gadā. 2015. gadā Austrālijā tika atklāti vairāk nekā 1000 pedofili JL (no kuriem vairāk nekā puse ir atzinuši, ka izdarījuši vardarbību pret bērniem) un vismaz 1800 upuri. Ne par vienu no viņiem nebija ziņots varas iestādēm…
Izslēgšana – sods, ko piemēro draudzes vecāko grupa. Izslēgšanas rezultātā pārējie draudzes locekļi noraidīs izslēgto personu gan sociāli, gan emocionāli, pat ja tas ir ģimenes loceklis. Izslēgšana var tikt piemērota, ja tiek pārkāptas tā brīža mācības vai sapratnes, piemēram, narkotiku lietošana, amorāla rīcība, nepiekrišana tā brīža sapratnei, laulības pārkāpšana un tā tālāk.
Sekta – grupa vai kustība, ko vieno kopīga uzticība harizmātiskam līderim vai ideoloģijai. Tai ir ticības sistēma, kas sniedz atbildes uz visiem dzīves jautājumiem un piedāvā īpašu risinājumu, ko var iegūt tikai ievērojot līdera noteikumus.
Atkritējs – cilvēks, kurš ir pilnībā atteicies no JL reliģijas vai noraidījis to. To var lietot arī nedaudz vispārīgākā nozīmē, lai apzīmētu cilvēku, kurš ir pilnībā atteicies no saviem principiem, mērķa, partijas vai citas organizācijas.
Jehova – JL uzskata, ka tas ir vienīgā patiesā Dieva personvārds.
Šajā esejā izklāstīšu:
-stingrākās JL mācības un to vājo argumentāciju,
– manipulācijas un argumentācijas metodes ko izmanto JL, lai uzturētu augošu organizāciju,
– zinātnieku uzstādītus kritērijus, kas ļauj identificēt grupas, kuras izmanto piespiešanas metodes.
JL sastāv no tādām dogmām kā, piemēram, mūžīga dzīve paradīzē uz zemes, izslēgšana – mīlestības izrādīšana un “gaisma kļūst spožāka” kā attaisnojums svārstīgajām mācībām.
Mūžīga dzīve paradīzē uz zemes. Kādus Bībeles pantus un interpretācijas JL izmanto, lai aizstāvētu savu mācību.
*panti tiks ņemti no Jaunās Pasaules Bībeles tulkojuma*
1) Atklāsmes 21:4” Viņš noslaucīs visas asaras no viņu acīm, un nāves vairs nebūs, arī bēdu, vaimanu un sāpju vairs nebūs. Viss, kas bijis, ir pagājis.” JL pamatoto to, ka zeme ir tā vieta, kur ir ciešanas, un ka tā būs tā pati vieta, kur to vairs nebūs. Taču uz šo pantu var raudzīties arī no cita skata punkta – jā, uz zemes bija ciešanas un nāve, toties debesīs tā vairs nebūs, jo viss kas ir bijis agrāk (kas tika pieredzēts uz zemes) būs pagājis. Šī panta konteksts arī skaidri norāda, ka runa iet par debesu Jeruzālemi, nevis paradīzi uz zemes.
2) Jesejas 45:18 ”Tā saka Jehova, Dievs, kas radījis debesis, kas radījis un veidojis zemi un to nostiprinājis, radījis to nevis tāpat vien, bet tādēļ, lai tā būtu apdzīvota:”Es esmu Jehova, un neviena cita nav..” “. Šis pants nepasaka, ka zeme pastāvēs mūžīgi. Viss, ko no tā var secināt, ir tas, ka Dievs vēlējās, lai kādu laiku zeme būtu apdzīvota.
3) Psalms 37:29 “Taisnie iemantos zemi un dzīvos tur mūžīgi.” Vai to var attiecināt uz visu zemeslodi? Tāpat kā daudzās citās versijās, pantā ebreju ‘erets’ ir “zeme”. ‘Erets’ var attiekties uz atsevišķu reģionu vai kādas tautas teritoriju, piemēram, “Šināras zeme” vai “Ēģiptes zeme” 1. Mozus 10:10, 11; 21:21; Psalmi 78:12; Jeremijas 25:20. Tādējādi Psalmi 37:11, 29 varētu norādīt, ka izraēlieši varēja būt un viņiem vajadzēja būt pastāvīgiem apsolītās zemes iemītniekiem. Saskaņā ar Dieva derību ar Ābrahāmu viņi būtu varējuši palikt šajā teritorijā, ko Dievs viņiem deva, un paaudzi pēc paaudzes tur baudīt Viņa svētības. Tomēr tā nenotika, jo izraēlieši kļuva neuzticīgi Dievam. Tātad šajā pantā runa ir nevis par paradīzi uz zemes, bet Dieva apsolījumu ebrejiem.
4) Visi panti, kas apraksta skaistus apstākļus uz zemes attiecās uz izraēla tauatu, kuri iemantoja apsolīto zemi, kur tiešām tika aprakstīti brīnišķīgi apstākļi – “Viņš nebaudīs pienu un medu, kas plūst kā upe, kā ūdens straume.”(Ījaba 20:17); “Lai viņa miesa kļūst spirgtāka nekā jaunības dienās, lai viņā atgriežas jaunības spēks!” (Ījaba 33:25); “Uz zemes labība būs pārpilnībā, pat kalnu virsotnēs tās būs atliku likām, viņa raža būs bagāta kā varenais Libāna mežs, un ļaudis pilsētās zels kā zāle uz zemes.”(Pslams 72:16); “Ļaudis cels namus un tajos dzīvos, viņi dēstīs vīnadārzus un ēdīs to augļus. Viņi necels namus, lai citi tur dzīvotu, un nedēstīs vīnadārzus, lai citi ēstu to augļus. Manu ļaužu mūžs būs kā koku mūžs, un mani izredzētie pilnībā izbaudīs sava darba augļus”(Jesejas 65:21,22); “Taisnie iemantos zemi un dzīvos tur mūžīgi.”(Psalms 37:29);”Visaugstais Kungs Jehova iznīcinās nāvi uz mūžiem un noslaucīs visas asaras. Viņa tautas apkaunojumam visā zemē pienāks gals, jo tā ir teicis Jehova.”(Jesejas 25:8); “Neviens iedzīvotājs neteiks: ”Esmu slims.” Tās zemes ļaudīm pārkāpumi būs piedoti.”(Jesejas 33:24); “Tad aklo acis atvērsies un kurlo ausis atdarīsies. Tad klibais lēks kā briedis un mēmo mēle gavilēs. Tuksnesī izšļāksies ūdens, un sausajā līdzenumā plūdīs upes.”(Jesejas 35:5,6); “Tuksnesī mājos taisnība, un dārzā mitīs taisnīgums. Taisnīgums atnesīs mieru, taisnīgums sagādās mieru un drošību, kas ilgs mūžam.”(Jesejas 32:16,17); “Viņš izbeidz karus visā pasaulē, salauž lokus un sadragā šķēpus, kaujas ratus sadedzina.”(Psalms 46:9); “Lūk! Es radu jaunas debesis un jaunu zemi. To, kas bijis, vairs nepieminēs, un tas vairs nenospiedīs sirdi.”(Jesejas 65:17);
5)“Nebrīnieties par to, jo nāk laiks, kad visi, kas ir kapos, dzirdēs viņa balsi un nāks ārā: tie, kas darījuši labu, iegūs augšāmcelšanu dzīvībai, bet tie, kas darījuši ļaunu, — augšāmcelšanu sodam.”[Jaunais Pasaules tulkojums] /“Nebrīnieties par to, jo nāk stunda, kurā visi, kas atrodas kapos, dzirdēs Dieva balsi, Un izies tie, kas labu darījuši, uz augšāmcelšanos dzīvībai, bet tie, kas ļaunu darījuši, uz augšāmcelšanos tiesai.”[LJD] (Jāņa 5:28,29). Visa šī nodaļa runā par dzīvības iegūšanu – tiesa. Taču nekur nav minēts par dzīvību uz zemes, ko JL ļoti vēlētos.
Vēl JL noteikti teiktu, ka Dieva nodoms nav mainījies kopš Ādama radīšanas, taču kur tas ir teikts Bībelē, un kā ir ar gadījumiem, kad Dievs mainīja savu nodomu?
Secinājumi:
Nav neviens Bībelē pants, kurš skaidri un gaiši norāda, ka cilvēki tiks celti mūžīgai dzīvei paradīzē uz zemes. Visi panti par skaistiem apstākļiem uz zemes ir attiecināti uz izraēla tautu, kad tie iemantoja Apsolīto zemi vai par mūžīgu dzīvi debesīs. Ir svarīgi lasīt kontekstu jeb visu nodaļu, nevis izraut pantus no dažādām Bībeles grāmatām un pielīdzināt to savai (JL) interpretācijai.
Izslēgšana – mīlestības izrādīšana.
1947. gadā JL izdeva rakstu par to, ka izslēgšanai ir pagāniska izcelsme. Lūk, to var apskatīt. Taču jau pēc 5 gadiem JL izdeva rakstu, kas atbalsta izslēgšanas kārtību. Šis fakts var likt aizdomāties, vai tiešām Jehova un Jēzus apzināti melotu savai izredzētajai organizācijai, apstiprinot, ka izslēgšana ir sātana ierocis, un, ka tai nav nekāda uz Bībeli balstīta pamata? Pamati un izcelsme izslēgšanai nemainās, taču JL šobrīd ignorē to, tai pat laikā pilnībā noraidot visus svētkus, jo tiem ir pagāniska izcelsme (nerunājot par kāzām, kurām patiesībā arī ir pagāniska izcelsme, tomēr JL balstoties uz sevis izveidotu interpretāciju, saskata kāzu ceremonijai Bībelisku pamatu).

Iemesli izslēgšanai:
- Laulības pārkāpšana – sievas pamešana un aizbēgšana ar citu sievieti, plānota laulības pārkāpšana, lai sarautu laulības saites, atkārtota laulība bez Svēto Rakstu pamatojuma, poligāmija, romantiska satikšanās ar personu, kas nav likumīgi šķīrusies
- Atkrišana — sacelšanās pret Jehovas organizāciju, sektu popularizēšana
- Biedrošanās ar izslēgtajiem tai skaitā draugiem un ģimenes locekļiem
- Asinis pārliešana
- Narkotiku lietošana
- Piedzeršanās
- Negodīga uzņēmējdarbība
- Nodarbinātība, kas pārkāpj kristiešu principus — darbs jebkurā reliģiskā organizācijā, darbs azartspēļu iestādē, tabakas, cigarešu pārdošana, līgumdarbs militārā iestādē
- Viltus pielūgsme – citas baznīcas apmeklēšana, sēru paražu ievērošana, kas ietver viltus pielūgsmi
- Netiklība – zoofīlija, incests, mākslīgā apaugļošana (ja izmanto olnīcu vai spermu, kas nepieder laulātajam partnerim) un surogātmātes pakalpojumu izmantošana, seksuāla vardarbība pret bērniem
- Krāpšana
- Azartspēles vai ar to saistīta nodarbinātība
- Rijība
- Alkatīgums, mantaskāre – azartspēles, izspiešana
- Homoseksuālisms
- Elku pielūgsme
- Nepiedienīga rīcība — seksuālas perversijas, transvestisms/dzimuma maiņa, Jehovas morāles normu neievērošana, necieņa pret likumu un autoritāti, noteikumu neievērošana vai pat nicināšana. (Tā vietā, lai aprobežotos tikai ar parasto seksuālās perversijas definīciju, JL definē «nepiedienīgu rīcību» kā «necieņu pret draudzes vecākajiem». Tas ļauj šo terminu izmantot, lai izslēgtu no draudzes par plaša spektra nodarījumiem, kas nekur citur nav specifiski minēti, un tiek piemērots visdažādākā veida grēkiem — tādiem, kā turpināšanu biedroties ar izslēgtajiem, vai pat izmatot to, kad apsūdzētais ir nicinošs, neapmierināts ar tiesas komiteju, kura nevar pierādīt nekādu grēku.)
- Melošana
- Politiskas aktivitātes (iesaistīšanās politikā un militārajā jomā)
- Militārais dienests un nemilitārais dienests, (alternatīvais dienests pēdējā laikā ir kļuvis par sirdsapziņas lietu)
- Piedauzīga runa
- Vecāki, kas pieļauj bērnu netiklību
- Politiskā līdzdalība, tostarp balsošana vai politiskās kartes turēšana Malāvijā. (w99 11/1 p.28 balsošanu padarīja par sirdsapziņas lietu)
- Porneia. Ietver orālo un anālo seksu starp precētiem pāriem, savstarpēju masturbāciju starp personām, kuras nav precējušās savā starpā, homoseksualitāti, lezbiānismu, netiklību, laulības pārkāpšanu, incestu un zoofiliju.
- Neslavas celšana
- Tabakas smēķēšana vai pārdošana
- Spiritisms
- Zagšana
- Aktivitāte pretvalstiskā darbībā
- Netīrība — Seksuāli perversas rīcības laulībā, piemēram, orālais un anālais sekss, pretīgas pornogrāfijas skatīšanās, nepiedienīga dzimumorgānu un krūšu glāstīšana ārpus laulības
- Valsts likumu pārkāpums — nekaunīga attieksme
- Vardarbība, smaga fiziska vardarbība, dusmu izvirdumi — ietver boksu
- Apzināta ģimenes neatbalstīšana, ģimenes locekļu garīguma apdraudēšana
- Pasaulīgie svētki, piemēram, Ziemassvētki. (izskatās, ka dzimšanas dienu svinēšana nav iemesls izslēgšanai)
Kādi panti ir pretrunā ar šo organizācijas izdototo mācību?
Mateja 5:43—48 “Jūs esat dzirdējuši, ka ir teikts: «Mīli savu tuvāko un nīsti savu ienaidnieku.» Bet es jums saku: mīliet savus ienaidniekus un lūdziet par tiem, kas jūs vajā, tad jūs būsiet sava debesu Tēva bērni, jo viņš liek saulei uzaust pār ļaunajiem un labajiem un lietum līt pār taisnajiem un netaisnajiem. Ja jūs mīlat tos, kas jūs mīl, kāda atlīdzība jums par to pienākas? Vai tad nodokļu ievācēji nedara tāpat? Un, ja jūs sveicināt tikai savus brāļus, ko īpašu jūs darāt? Vai tad cittautieši nedara tāpat? Tāpēc esiet pilnīgi, kā jūsu debesu Tēvs ir pilnīgs.” – Jūs nevarat mīlēt savu ienaidnieku nevienā jēgpilnā nozīmē, ja atsakāties ar viņu runāt. Šis pants sniedz kontekstu arī Mateja evaņģēlija 18. nodaļai, jo tur Jēzus teica, ka pret atzītiem grēciniekiem ir jāizturas kā pret «pagāniem» (citiem vārdiem sakot, vairs ne “brāļiem”), un šeit viņš saka, ka viņa sekotājiem nevajadzētu lepoties ar to, ka viņi sveicina tikai savus brāļus.
Mateja 9:10—13” Vēlāk, kad Jēzus kopā ar mācekļiem sēdēja viņa namā pie galda, atnāca daudz nodokļu ievācēju un grēcinieku un viņiem pievienojās. To pamanījuši, farizeji Jēzus mācekļiem jautāja: «Kāpēc jūsu skolotājs ēd kopā ar nodokļu ievācējiem un grēciniekiem?» Izdzirdējis, ko tie runā, Jēzus sacīja: «Ne jau veselajiem vajag ārstu, bet slimajiem. Tāpēc ejiet un mācieties, ko nozīmē vārdi: «Es gribu žēlsirdību, nevis upuri.» Jo es esmu atnācis aicināt nevis taisnos, bet grēciniekus.” – Jēzus šeit aizstāvēja principu, ka tikai tāpēc, ja kāds ir grēcinieks, tas nenozīmē, ka no viņa ir jāizvairās. Patiesībā izvairīšanās padara neiespējamu palīdzēt kādam labot savu ceļu. Žēlsirdība, pēc Jēzus domām, bija dominējošais apsvērums. Interesanti ir arī atzīmēt, ka Jēzus ēšana kopā ar grēciniekiem bija nepārtraukts ebreju reliģisko vadītāju aizkaitinājuma iemesls. Ja Jēzus gribēja iemācīt saviem sekotājiem, ka no grēciniekiem ir jāizvairās un tie ir jāizolē, tādā gadījumā viņš šajā ziņā paveica sliktu darbu. (Salīdzināt Mateja 11:19, Marka 2:16, Lūkas 5:30; 7:34; 15:1, 2)
Mateja 18:15—17 “Ja tavs brālis sagrēko, ej un paskaidro viņam zem četrām acīm, kāds ir viņa pārkāpums. Ja viņš tevi uzklausīs, tu būsi atguvis savu brāli. Bet, ja viņš tevi neuzklausīs, paņem līdzi vēl vienu vai divus, lai visu sacīto apstiprinātu divi vai trīs liecinieki. Ja viņš tos neuzklausīs, pasaki to draudzei. Ja viņš neuzklausīs arī draudzi, tad lai viņš tev ir kā cittautietis un kā nodokļu ievācējs.” – Šie panti neatbalsta JL tiesu komitejas, kas sastāv tikai no vecajiem. Drīzāk ticīgajiem bija jāizskaidro sūdzības pašiem savā starpā. Arī kopš Jēzus ēda kopā ar muitniekiem, ir nepārprotams, ka JL pielietotā pilnīga izvairīšanās nebija paredzēta pat sliktākajā gadījumā.
Lūkas 6:27., 35—37 “Bet jums, kas klausāties, es saku: mīliet savus ienaidniekus, dariet labu tiem, kas jūs ienīst… Jūs turpretī mīliet savus ienaidniekus, dariet labu un aizdodiet, necerot neko dabūt atpakaļ, tad jūsu balva būs liela un jūs būsiet Visaugstākā dēli, jo viņš ir labs pret nepateicīgajiem un ļaunajiem. Esiet žēlsirdīgi, tāpat kā jūsu Tēvs ir žēlsirdīgs. Netiesājiet, tad arī jūs netiesās, un nenosodiet, tad arī jūs nenosodīs. Piedodiet — un jums piedos.” – Atkal, nav iespējams kādu mīlēt vai darīt viņam labu, ja atsakāties atzīt viņu esamību. Un mēs šeit runājam par «ienaidniekiem», kuri «ienīda» ticīgos. Lielākajai daļai zināmo Jehovas liecinieku, kas ir izslēgti no draudzes, ir tikai mīlestība pret savu ticīgo ģimeni, taču viņi tiek ignorēti. Nav iespējams izrādīt laipnību pret «nepateicīgajiem un ļaunajiem», izvairoties no tiem. Jēzus brīdināja savus sekotājus būt piedodošiem, nevis nosodošiem, atgādinot, ka žēlsirdībai jābūt galvenajam faktoram. Vai jebkādu nošķiršanu no tuviniekiem var uzskatīt par žēlsirdību?
Timotejam 5:8 “Bet, ja kāds negādā par savējiem, īpaši par saviem mājiniekiem, viņš ir atteicies no ticības un ir sliktāks par neticīgajiem.” – Ja jūs nesniedzat materiālu vai emocionālu aprūpi kādam ģimenes loceklim, iespējams, tāpēc, ka jūs esat tikuši pārliecināti vairīties no viņa vai viņas, jūs esat sliktāks par cilvēku bez ticības.
Nākamreiz, kad Jehovas liecinieki jums stāstīs, ka, izvairoties no izslēgtā ģimenes locekļa, viņi izpilda Dieva pavēli, pieklājīgi atgādiniet viņiem, ka Jaunā Derība ir piesātināta ar mudinājumiem izrādīt mīlestību un žēlsirdību un atturēties no tiesāšanas vai sodīšanas. Taču lielākā JL sociālās izolācijas politikas ironija ir tā, ka tā ir ne tikai nežēlīga un nebībeliska, bet arī kaitē organizācijas mērķiem. Ja vadošā padome mainītu savu sociālās izolācijas politiku, viņu organizācija uzreiz zaudētu lielu daļu no sava kulta negatīvās reputācijas, tādējādi atvieglojot jaunu sekotāju piesaisti. Protams, daudzi uzreiz izietu no organizācijas, bet tie, kas paliktu, un visticamāk to skaits joprojām sniegtos miljonos, būtu uzskatāmi par patiesi dievbijīgiem kalpotājiem, kuru lojalitāte organizācijai nebūtu apšaubāma.
Secinājumi:
Rezumējot iepriekšminēto, SB(Sargtorņa biedrība, jeb galevnā JL padome) izslēgšanas mācībai nav nekāda pamatojuma Bībelē. Viena lieta ir pasargāt draudzi no liekulības, uzstājot, ka tīši grēcinieki nav daļa no tās, bet tā ir pilnīgi cita lieta uzstāt, ka sociālā izolācija attiecās arī uz ģimenes locekļiem tādā mērā, ka radiniekiem ir aizliegts pat sazināties ar izslēgto. Ne visi Jehovas liecinieki stingri ievēro SB vadlīnijas, bet tie, kas turpina sazināties ar izslēgto ģimeni vai draugiem, slēpj šādu rīcību, baidoties, ka paši tiks izslēgti. Reliģijas locekļu izraidīšana un sociālā izolācija tiek izmantota kā sodīšanas un kontroles veids. SB apgalvo, ka mīlestība ir viena no iezīmēm, kas to atšķir no citām reliģijām un, ka JL ir mīloša brālība. Viena no Jēzus lielākajām pavēlēm bija izrādīt mīlestību pret brāli un savu tuvāko (Lūkas 10:27). Mācība par izslēgšanu no draudzes liek nopietni apšaubīt jebkuru apgalvojumu par mīlestību, ko Jehovas liecinieki mēģina izvirzīt.
Gaisma kļūst spožāka – “Bet taisno teka mirdz kā rīta ausmas gaišums, kas arvienu kļūst spilgtāks, līdz pilnīgi uzaust diena.” (Sālama Pamācības 4:18, Latvijas Bībeles Biedrība) Lai atbalstītu “gaisma kļūst spožākā” doktorīnu tev kā JL vajadzētu atrast Bībelē vietu, kas atbalsta to, ka Dievs kurš nevar melot, apzināti dotu nepatiesu informāciju vadošajai padomei, kamēr “patiesa gaisma” neparādīsies. Katrā gadījumā, kad JL cenšas atrast pantus, lai atbalstītu šo notikumu, viņi cer, ka neviens lasītājs nelasīs Bībelē minēto konceptu. Piemēram, Sālamana pamācības 4:14-18 nav nekādā veidā stāstīts par zināšanu attīstīšanos. Ja izlasa kontekstu/pantus, tad var saprast, ka tiek vienkārši raksturots cilvēka dzīves gājums, un viņš tiek pielīdzināts taisnīgam cilvēkam. Nevienā mirklī nevar saprast, ka runa ir par mācību attīstīšanos.
Vai var secināt, ka Dievs sniedz saviem sekotājiem nepatiesu informāciju, lai velāk to varētu nomainīt ar jauno sapratni?
2.Tes 2:11 “Tāpēc Dievs tiem ļauj nonākt maldu varā, lai tie noticētu meliem”. Ja Dievs vada organizāciju, tad rodas pretrunas ar to, ka viņš ir patiesības Dievs taču, ja Viņš to nevada, tad organizācija melo.
Mācības, kas mainās no vecās uz jauno un atpakaļ (flip-flop) spilgti redzamas līdzībā par avīm un āžiem. 1923. gada kongresā (īpašā JL sapulcē) tika stāstīts par aitām un āžiem, ka jau šobrīd Jehova vēro un skatās uz cilvēkiem, lai izlemtu kas izglābsies Armagedonā. 1995. gadā veidojās izpratne, ka aitas un āži tiks šķiroti Armagedonā vai pēc tā. 2013. gadā JL atkal atgriezās pie sākotnējās mācības. Attaisnojums, ko izmantoja Džeksons (viens no vadošās padomes locekļiem – JL vadītājiem) – iedomājaties sarga suni, kas sāk riet nakts vidū un jūs uzmostaties, taču tur neviena nav. Vai Jūs šausiet nost suni? Ne tak! Un ar uzticamo un gudro kalpu (vadošo padomi) ir tā pat. Jā, mēs kļūdījāmies, jā, mēs iespējams pateicām nepareizus datumus, taču mūsu uzdevums ir rūpēties un turēt nomodā ganāmpulku, ko mēs arī darām. Pretarguments: vai tad mums nevajadzētu būt tam sunim par ko rūpējas saimnieks? Vai tad saimnieks nebūs viens no apsolītajiem ķēniņiem un ķēniņienēm, kas valdīs debesīs kopā ar Jēzu? Ja tu būtu toksiskās attiecībās un tavs partneris nepārtraukti tev melotu un krāptu? Vai tu neietu prom no attiecībām? Vai tu viņu attaisnotu un teiktu:”Nu gan jau viņš mainīsies..” Kad JL izdod dogmas vai jaunās gaismas atklāsmes, viņi tev dod tikai izvēli – klausi tam, un tu dzīvosi, vai neklausi, un mēs tevi atšķirsim no tavas ģimenes un tu mirsi Armagedonā. Cik mīlošs Dievs vada tādu organizāciju?
Grāmatā “In search of christian freedom” ir atrodams ieraksts, kurš tika publicēts ar Skotijias arhīva glabātāju.
Ikvienam, kas vēlas palikt JL, nav citas alternatīvas, nav citas izvēles, kā vien pieņemt Sargtorņa biedrības publicētos paziņojumus. Tādējādi pieņemšana kļūst par dzīvības vai nāves jautājumu.


Nav svarīgi ko cilvēks lasa Bībelē, viņam ir jāgaida, kad “pareizais avots”(Vadošā padome) pateiks, kas ir pieņemams ticībai. Jo “pareizā izpratne” nevar nākt no apakšas uz augšu, tai ir jānāk tikai no Vadošās padomes. Mums ir vienkārši jāgaida, kad pareizā izpratne nonāks pie viņiem.
Lūk, arī piemērs no vēstures, ko JL piemēro izpratnei “gaisma kļūst spožākā”- “Viens gadījums bija ar Jēzu, kad mācekļi nezināja, vai tas šobrīd ir pats Jēzus, kurš ir mirs un augšāmcēlies. Apustuļi nezināja, kad Daniela 7:13,14 piepildīsies. Apustuli kļūdījās par 2000 gadiem, kad prasīja, vai tas ir šobrīd, kad viņš atjaunos Izraēlai valsti (Apustuļu darbi 1:6). Šis nav gadījums, kad Dievs meloja cilvēkiem. Viena lieta ir, kad Jehova patur informāciju un neatklāj to. Sekotāji, šajā gadījumā, bija apjukuši un nezināja, kā īsti ir. Taču pavisam cita lieta ir, kad Dievs ļauj sekotājiem pilnībā būt pārliecinātiem par kādu jautājumu izpratni vai pravietojumu piepildīšanos. Par tādiem pravietojumiem, kuriem, ja tu nepiekrīti, tevi var izslēgt. Tas nekas, ka izrādās vēlāk Vadošā padome sapratīs, ka ir savādāk.
2. Tesalonikiešiem 2:1-2 stāsta par atkritējiem un viltus mācībām. Par cilvēkiem, kas dod nepatiesas mācības par Dievu, un mēs tiekam mudināti neklausīties tādos un nepadoties tādiem maldiem. Taču, kurš mācīja kaut ko, kas beigās izrādījās nepatiess? Kā bija ar stingru pārliecību par konkrētiem Armagedona datumiem, kuriem, ja tu nepiekriti, tevi varēja izslēgt. Bībele māca ignorēt cilvekus, kas izliekas par praviešiem, kuru pravietojumi nepiepildās. 5.mozus 18:21-22 “Ja kāds pravietis uzdrīkstēsies runāt manā vārdā kaut ko tādu, ko es viņam neesmu licis, vai runās citu dievu vārdā, šim pravietim jāmirst. Taču varbūt jūs domāsiet: ”Kā lai mēs zinām, ka Jehova to nav teicis?” Ja pravietis runā Jehovas vārdā, bet teiktais nepiepildās un neīstenojas, tad Jehova to nav teicis. Pravietis ir runājis savā pašpaļāvībā, nebīstieties no viņa!””
Manipulācijas un argumentācijas metodes, kuras izmanto JL, lai uzturētu augošu organizāciju:
“Brāļi, neesiet kā bērni saprašanā! Esiet kā mazi bērni ļaunumā, bet saprašanā kļūstiet pieauguši.” (1 Korintiešiem 14:20).
“Tad mēs vairs nebūsim mazi bērni un netiksim šurpu turpu mētāti kā pa viļņiem un apkārt dzenāti līdzi katram mācības vējam cilvēku blēdības un viltīgas maldināšanas dēļ.”(Efesiešiem 4:14).
- Oponenta argumentu izkropļojums („Misrepresentation of opposing arguments”). Piemēram, radot un apstrīdot neesošu problēmu, kamēr reālā problēma tiek ignorēta.
- Apļveida argumentācijas („circular reasoning”) – kurā viens nepierādīts arguments, kas tiek kā fakts pasniegts sākumā, izmantots, lai pierādītu citu argumentu.
- Viltus salīdzinājums („False analogy”), kad līdzība pastāv, bet nepietiekama, lai attaisnotu jebkādus secinājumus.
- Viltus dilemmas („False dilemma”) radīšana, kas liek domāt, ka ir tikai divas izvēles — viena, par kuru ir runa, un otra, kas parasti ir nevēlama, — kad patiesībā var būt vairāki risinājumi.
- Uzmanības novēršana („red herring”) – mēģinājums novirzīt sarunu citā virzienā, tas ir, izceļot kādu punktu, kas nav būtisks diskusijai un, kas kalpo tikai lasītāja uzmanības novirzīšanai no argumenta vājajām vietām.
- Pāreja uz personas apvainošanu („Ad hominem”) – uzbrukums personai, pret kuru iebilst, nevis viņa argumentiem. Tipiski attiecībā pret cilvēkiem, kas ir aizgājuši no organizācijas ideoloģisku apsvērumu vadīti. Viņi automātiki tiek nosaukti par atkritējiem, neliešiem, nodevējiem, prātā sajukušiem un tamlīdzīgi.
- Provinciālisms – spekulēšana uz cilvēka tieksmi cieši identificēties ar grupas domāšanu, idejām, iztēli, pat aizspriedumiem, neobjektivitāti vai neziņu – un skatīties uz lietām lielā mērā no grupas viedokļa. Logic and Contemporary Rhetoric 54., 55. lpp., Howard Kahane of Bernard Baruch College norāda: “Provinciālisms bieži vien rada maldīgu priekšstatu par savas grupas nozīmi un morālo pārākumu… Savā galējā veidolā provinciālisms kļūst par tik sliktu netikumu, ka cilvēks grupas lojalitātes dēļ tic vai netic kaut kam, neskatoties uz milzīgu pierādījumu daudzumu, kas liecina par maldīgumu.” [1]
- Deduktīvās un induktīvās domāšanas ļaunprātīga izmantošana. Tiek izmantots kāds plašs vispārinājums, lai izdarītu nepamatotus konkrētus secinājumus. Vai pretēji, izmantojot dažus atsevišķus faktus, nepamatoti tiek izdarīts plašs vispārināts secinājums. Citiem vārdiem pārsteidzīgi secinājumi vai vispārinājumi. JL bieži piemin dažus negatīvus faktus pasaulē un vispārina tos, bet runājot par negācijām organizācijas iekšienē, saka, ka tie ir tikai atsevišķi gadījumi.
Kāds zinātnieks, vārdā Liftons, izklāstīja šādus 8 kritērijus, pēc kuriem var identificēt grupas, kas izmanto piespiedu rīcību. Katra punkta piemēriem esmu pievienojusi citātus no Sargtorņa.
1. Vides kontrole
Komunikācijas ierobežošana ārpus grupas, ieskaitot rakstisku informāciju un draudzību ar neticīgo ģimeni un draugiem.
“No viltus reliģiskās propagandas, no jebkura avota jāizvairās kā no indes!” Sargtornis 1987. gada 1. novembris, 20. lpp.
“Mums ir arī jāuzmanās no ilgstošas saskarsmes ar pasaulīgiem cilvēkiem. Iespējams, tas ir kaimiņš, skolas draugs, darba biedrs vai biznesa partneris.” Sargtornis 1994. gada 15. februāris, 24. lpp.
2. Mistiska manipulācija
Grupai ir augstāks mērķis un īpašs aicinājums.
“Faktiski Jēzus arī mums nodod Jehovas balsi, kad Viņš vada draudzi caur “uzticamo un gudro kalpu”. (Mt 24:45) Mums ir nopietni jāuztver šīs norādes un vadība, jo no mūsu paklausības ir atkarīga mūsu mūžīgā dzīve.” (Mt 24:45). Sargtornis 2014. gada 15. augusts, 21. lpp.
3. Prasība pēc šķīstības
Sekotājiem tiek teikts, ka viņi ir labāki par apkārtējo pasauli, jo grupas noteikumi viņus maina.
“Rezultātā Jehovas ļaužu miermīlība padara viņus par atsvaidzinošu oāzi vardarbīgajā pasaulē.” “Sargtornis”, 2002. gada 1. jūlijs, 17. lpp.
4. Atzīšanās kults.
Tiek gaidīta grēku, šaubu vai kritisku domu par vadītāju godīga atzīšana.
“Protams, nav viegli atzīties citiem darbos, par kuriem cilvēkam ir kauns, un lūgt piedošanu. Tas prasa iekšēju spēku.” “Sargornis”, 2001. gada 1. jūnijs, 31. lpp.
5. Svētā zinātne.
Grupas perspektīva ir absolūti patiesa, tā izskaidro visu un ir nepieciešama absolūta atbilstība doktrīnai.
“Pirmkārt, tā kā ir jāsaglabā vienotība, nobriedušam kristietim ir jābūt vienotībā un pilnīgā harmonijā ar ticības biedriem, ciktāl tas attiecas uz ticību un zināšanām. Viņš neaizstāv un neuzstāj uz personīgiem uzskatiem vai neuztur privātas idejas, kad runa ir par Bībeles izpratni.” “Sargtornis”, 2001. gada 1. augusts, 14. lpp.
6. Apgrūtināta valoda.
Grupa attīsta vārdu krājumu ar apgrūtinātu terminoloģiju un klišejām, kas aizskar kritisko domāšanu, aizstājot to ar melnbaltu mentalitāti, kas aprobežojas ar šauriem savas doktrīnas parametriem.
Sargtornis piešķir vispārpieņemtus terminus ar unikālu, tikai grupai raksturīgu nozīmi, piemēram, pionieris, patiesība, jaunā sistēma, pasaulīgs, slikta asociācija, atkrišana, atkritējs, organizācija, vergs, teokrātija un atlikums. Dominē melnbalta domāšana, piemēram, ka tu esi vai nu Jehovas vai sātana pusē, un nav vidusceļa attiecībā uz tādām tēmām kā aborti, homoseksuālisms, narkotikas un reliģiskās ideoloģijas.
7. Doktrīna ir svarīgāka par cilvēku
Grupas pieredze tiek interpretēta caur absolūtu doktrīnu, pat ja pieredze ir pretrunā ar doktrīnu.
“Pasaule ir nelaimju pilna, un cilvēki kopumā drūmi raugās nākotnē. Tomēr mums ir gaišs skatījums, jo mēs zinām, ka kādu dienu visas skumjas būs pagātne.” Valstības kalpošana 2002. gada februāris, 1. lpp.
8. Eksistences atbrīvošana
Glābšana ir iespējama tikai grupā. Tie, kas atstāj grupu, ir lemti iznīcībai.
“Vēl lielāka kļūda būtu pieļaut, ka citu kļūdas mūs paklupina un liek mums pamest Jehovas organizāciju. Ja tas notiktu, mēs zaudētu ne tikai privilēģiju pildīt Dieva gribu, bet arī cerību uz dzīvi Dieva jaunajā pasaulē.” Sargtornis 2016. gada jūnija mācību izdevuma 26., 27. lpp.
Kultam raksturīgas pazīmes:
- Tā ir vienīgā ‘patiesība”(bieži kustības iekšienē tiek lietota specifiska valoda, īpaši izteicieni un vārdi)
- Melnbaltā domāšana, piemēram, iekšā draugi – ārā ļaunie
- Elitārā mentalitāte(izredzētība)
- Sevis noliegšana – kopīgais mērķis pāri visam
- Stingra pakļaušanās līderim, vienam vai vairākiem
- Laime ir tikai iekšējo noteikumu ievērošanā, piemēram, obligāta prasība izstāstīt pārkāpumus, nepaklausīgo boikotēšana, īpašu uzdevumu izpilde u.tt.
- Domāšana iesprostota šaurā baiļu un vainas sajūtas koridorā – vienmēr problēma ir tevī pašā, sātana ietekme, ja tev ir slikti ārā būs vēl sliktāk, nedomā iet prom…..
- Garīga palīdzība ir vissvarīgākā, vienalga vai cilvēks ir nomākts, slims ar nerviem vai cieš no depresijas
- Laika sajūtas graušana – atliktās dzīves sindroms(pagātne drūma, nākotne gaiša, tagadnē visa enerģija jāvelta kulta darbībai, līdera rīcībā ir īpaša informācija par nākotni
- Nav objektīvu iemeslu aiziešanai no kulta. Ja aizej, tad esi vai nu miris, sajucis prātā, vai pēdējais nelietis. Adekvātu iemeslu nav.
Kults ir kā vecāks – tēvs vai māte, kas rūpējas par tevi, sniedzot ģimenes sajūtu, “neviltotu” mīlestību, cerību un ierobežojumus, kā rezultātā veidojas nesaraujami ciešas emocionālās saites, kuras pārraut var ne kurš katrs. Apziņu, ka atrodies kultā, aizmiglo šī emocionālā pieķeršanās un aizliegums ieskatīties citur.
Gala secināumi:
Būt vienam no Jehovas lieciniekiem var būt patīkami, pateicoties spēcīgajai kopības sajūtai, ko piedāvā organizācija, un cerībai uz nākotnes paradīzi. Tomēr savā būtībā JL ir uz bailēm balstīta pastardienas reliģija. Visu dzīves sfēru kontrole nodrošina šokējošu mācību ievērošanu, piemēram, neziņošanu par vardarbību pret bērniem, sievu palikšanu pie vardarbīgiem vīriem un locekļu nāvi pēc atteikšanās no asins pārliešanas. Tiem, kas vairs nepieņem JL mācības, nav vieglas izejas. Viņus nākotnē gaida atstumtība, pat no tuvākās ģimenes. Šī briesmīgā prakse izraisa depresiju un pat pašnāvības. JL mācības, to īstenošanas veids un ietekme uz sekotāju dzīvi ir novedusi pie tā, ka Jehovas liecinieki ir iekļauti sektu sarakstos, un eksperti ir vienisprātis, ka Jehovas liecinieki ir pakļauti neētiskam piespiedu pārliecināšanas līmenim.
Atsauces:
https://jw.support/are-jehovahs-witnesses-a-cult/
https://jw.support/disfellowshipping/

Autors – anonīms.